انسان زائيده شرايط نيست ، بلكه خالق آنست .

16 آذر 0

قربانيان ايدز در جهان به 25ميليون نفر رسيد

سازمان ملل اعلام كرد: 25 ميليون نفر در سراسر جهان بر اثر ابتلا به بيماري ايدز جان خود را از دست داده‌اند اما سرعت موارد جديد ابتلا به سرعت در حال كاهش است.

به گزارش خبرگزاري فارس، در گزارش جديد برنامه ايدز سازمان ملل متحد كه مخلوطي از هشدار و خوش بيني است بيان شده تقريباً 60 ميليون نفر در دنيا به ويروس HIV آلوده شده‌اند اما برنامه‌هاي پيشگيري از آن تأثيرات چشمگيري داشته‌اند. 

در سال 2008 حدود 2 ميليون نفر بر اثر اين بيماري درگذشته‌اند كه به اين ترتيب تلفات كلي اين بيماري در جهان از ابتداي شناسايي آن در 3 دهه قبل تا كنون به حدود 25 ميليون نفر رسيده است. 
آمار سازمان ملل متحد نشان مي‌دهد در سال 2008 حدود 7/2 ميليون نفر به اين بيماري آلوده شده‌اند كه تعداد كل مبتلايان به آن را به 4/33 ميليون نفر رسانده است. 
ميشل سيديبه، مدير اجرايي برنامه ايدز سازمان ملل پس از انتشار اين گزارش در شانگهاي به خبرگزاري فرانسه گفت: به طور كلي تعداد موارد ابتلا طي 8 سال گذشته با 17درصد كاهش روبه‌رو بوده است كه اين خبر خوبي است و اينكه بيشترين كاهش بر اثر موفقيت برنامه‌هاي پيشگيري در آفريقا بوده است. 
بر اساس اين گزارش شيوع HIV در شرق آفريقا 25 درصد كاهش يافته است و در كل صحراي آفريقا نيز شيوعي 15درصدي مشاهده شده است در آسياي جنوب و جنوب شرق شيوع HIV در همين دوره با 10درصد كاهش روبه‌رو بوده است. 
ميشل افزود: درمانهاي دارويي در 5 سال گذشته افزايشي 10 برابري داشته است كه منجر به كاهشي 18درصدي در ميزان مرگ و مير اين بيماري از سال 2001 تا كنون شده است اما براي كاهش دوباره ميزان ابتلاي 7400 نفر در روز به اين بيماري بايد تلاش‌هاي بيشتري صورت گيرد.